Uputstvo za autore
Časopis Medicinski pregled objavljuje radove koji prethodno nisu objavljeni niti poslati u drugi časopis. U Časopisu mogu biti objavljeni radovi iz različitih oblasti biomedicine, koji su namenjeni lekarima različitih specijalnosti.
Od 1. januara 2013. godine Medicinski pregled je počeo da koristi usluge e-Ur −Elektronskog uređivanja časopisa. Svi korisnici sistema − autori, recenzenti i urednici, moraju biti registrovani korisnici sa jednom elektronskom adresom.
Korisnici časopisa treba da se registruju na adresi:
http://aseestant.ceon.rs/index.php/medpreg/user/register
Prijava rada treba da se učini na adresi:
http://aseestant.ceon.rs/index.php/medpreg/
U postupku prijave neophodno je da se pošalje saglasnost i izjava autora i svih koautora da rad nije delimično ili u celini objavljen ili prihvaćen za štampu u drugom časopisu.
Elektronsko uređivanje časopisa obezbeđuje korišćenje sistema CrossCheck, koji prijavljene radove automatski proverava na plagijarizam i autoplagijarizam. Autori ne bi smeli da pošalju isti rad u više časopisa istovremeno. Ukoliko se to desi, glavni urednik časopisa Medicinski pregled ima pravo da rad vrati autorima bez prethodnog slanja rada na recenziju; da odbije štampanje rada; da se obrati urednicima drugih časopisa u koje je rad poslat ili da se obrati direktoru ustanove u kojoj su autori rada zaposleni.
Primaju se samo radovi koji su napisani na engleskom jeziku, uz sažetak rada i naslov rada koji treba da budu napisani na engleskom i srpskom jeziku.
Radove koji su pristigli u časopis Medicinski pregled pregleda jedan ili više članova Uređivačkog odbora Časopisa. Oni radovi koji su napisani prema pravilima Časopisa šalju se na anonimnu recenziju kod najmanje dva recenzenta, stručnjaka iz odgovarajuće oblasti biomedicine. Načinjene recenzije radova pregleda glavni urednik ili članovi Uređivačkog odbora i one nisu garancija da će rad biti prihvaćen za štampu. Materijal koji je pristigao u časopis ostaje poverljiv dok se rad nalazi na recenziji, a identitet autora i recenzenata su zaštićeni, osim u slučaju ako oni odluče drugačije.
U časopisu Medicinski pregled objavljuju se: uvodnici, originalni članci, prethodna ili kratka saopštenja, pregledni članci, stručni članci, prikazi slučajeva, članci iz istorije medicine i drugi članci.
1. UVODNICI – do 5 strana. Sadrže mišljenja ili diskusiju o posebno značajnoj temi za Časopis, kao i o podacima koji su štampani u ovom ili nekom drugom časopisu. Obično ih piše jedan autor po pozivu.
2. ORIGINALNI ČLANCI – do 12 strana. Predstavljaju rezultate istraživanja autora rada i njihovo tumačenje. Istraživanje treba da bude obrađeno i izloženo na način da se može ponoviti, a analiza rezultata i zaključci jasni da bi se mogli proveriti.
3. PREGLEDNI ČLANCI – do 10 strana. Predstavljaju sistematsko, sveobuhvatno i kritičko izlaganje problema na osnovu analiziranih i diskutovanih podataka iz literature, a koji oslikavaju postojeću situaciju u određenom području istraživanja. Literatura koja se koristi u radu mora da sadrži najmanje 5 radova autora članka iz uže naučne oblasti koja je opisana u radu.
4. PRETHODNA ILI KRATKA SAOPŠTENJA – do 4 strane. Sadrže izuzetno važne naučne rezultate koje bi trebalo objaviti u što kraćem vremenu. Ne moraju da sadrže detaljan opis metodologije rada i rezultata, ali moraju da imaju sva poglavlja kao originalni članci u sažetoj formi.
5. STRUČNI ČLANCI – do 10 strana. Odnose se na proveru ili prikaz prethodnog istraživanja i predstavljaju koristan izvor za širenje znanja i prilagođavanja originalnog istraživanja potrebama postojeće nauke i prakse.
6. PRIKAZI SLUČAJEVA – do 6 strana. Opisuju retke slučajeve iz prakse. Slični su stručnim člancima. U ovim radovima prikazuju se neuobičajeni oblici i tokovi oboljenja, neočekivane reakcije na primenjenu terapiju, primene novih dijagnostičkih procedura ili retke i nove bolesti.
7. ČLANCI IZ ISTORIJE MEDICINE – do 10 strana. Ovi članci opisuju događaje iz prošlosti sa ciljem da omoguće očuvanje medicinske i zdravstvene kulture. Imaju karakter stručnih članaka.
8. OSTALI ČLANCI – U časopisu Medicinski pregled objavljuju se feljtoni, prikazi knjiga, izvodi iz strane literature, izveštaji sa kongresa i stručnih sastanaka, saopštenja o radu pojedinih zdravstvenih organizacija, podružnica i sekcija, saopštenja Uredništva, pisma Uredništvu, novosti u medicini, pitanja i odgovori, stručne i staleške vesti i članci napisani u znak sećanja (In memoriam).
Priprema rukopisa
Kompletan rukopis, uključujući tekst rada, sve priloge i propratno pismo, treba poslati na elektronsku adresu koja je prethodno navedena.
Propratno pismo:
– mora da sadrži izjavu svih autora da se radi o originalnom radu koji prethodno nije objavljen niti prihvaćen za štampu u drugim časopisima;
– autori svojim potpisom preuzimaju odgovornost da rad ispunjava sve postavljene uslove i da ne postoji sukob interesa i
– autor mora navesti kategoriju članka (originalni rad, pregleni rad, prethodno saopštenje, stručni rad, prikaz slučaja, rad iz istorije medicine, itd.).
Rukopis
Opšta uputstva
Tekst rada treba da bude napisan u programu Microsoft Word za Windows, na A4 formatu stranice (sve četiri margine 2,5 cm), proreda 1,5 (isto važi i za tabele), fontom Times New Roman, veličinom slova 12 pt. Neophodno je koristiti međunarodni sistem mernih jedinica (SI), uz izuzetak temperature (° C) i krvnog pritiska (mmHg).
Rukopis treba da sadrži sledeće elemente:
1. NASLOVNA STRANA
Naslovna strana treba da sadrži: kratak i sažet naslov rada, bez skraćenica, skraćeni naslov rada (do 40 karaktera), imena i prezimena autora (ne više od 6) i afilijacije svih autora. Na dnu strane treba da piše ime, prezime i titula autora zaduženog za korespondenciju, njena/njegova adresa, elektronska adresa, broj telefona i faksa.
2. SAŽETAK
Sažetak ne može da sadrži više od 250 reči niti skraćenice. Treba da bude strukturisan, kratak i sažet, sa jasnim pregledom problema istraživanja, ciljevima, metodama, značajnim rezultatima i zaključcima.
– Sažetak originalnih i stručnih članaka treba da sadrži uvod (sa ciljevima istraživanja), materijale i metode, rezultate i zaključak.
– Sažetak prikaza slučaja treba da sadrži uvod, prikaz slučaja i zaključak.
– Sažetak preglednih članaka treba da sadrži Uvod, podnaslove koji odgovaraju istima u tekstu i Zaključak.
Navesti do 10 ključnih reči ispod sažetka. One su pomoć prilikom indeksiranja, ali autorove ključne reči mogu biti izmenjene u skladu sa odgovarajućim deskriptorima, odnosno terminima iz Medical Subject Headings, MeSH.
Sažetak treba da bude napisan na srpskom i engleskom jeziku. Sažetak na srpskom jeziku trebalo bi da predstavlja prevod sažetka na engleskom, što podrazumeva da sadrži jednake delove.
3. TEKST ČLANKA
– Originalni rad treba da sadrži sledeća poglavlja: Uvod (sa jasno definisanim ciljevima istraživanja), Materijal i metode, Rezultati, Diskusija, Zaključak, spisak skraćenica (ukoliko su korišćene u tekstu). Nije neophodno da se u posebnom poglavlju rada napiše zahvalnica onima koji su pomogli da se istraživanje uradi, kao i da se rad napiše.
– Prikaz slučaja treba da sadrži sledeća poglavlja: Uvod (sa jasno definisanim ciljevima), Prikaz slučaja, Diskusija i Zaključak.
Uvod
U poglavlju Uvod potrebno je jasno definisati predmet istraživanja (prirodu i značaj istraživanja), navesti značajne navode literature i jasno definisati ciljeve istraživanja i hipoteze.
Materijal i metode
Materijal i metode rada treba da sadrže podatke o vrsti studije (prospektivna/retrospektivna, uslove za uključivanje i ograničenja studije, trajanje istraživanja, demografske podatke, period praćenja). Detaljno treba opisati statističke metode da bi čitaoci rada mogli da provere iznesene rezultate.
Rezultati
Rezultati predstavljaju detaljan prikaz podataka koji su dobijeni istraživanjem. Sve tabele, grafikoni, sheme i slike moraju biti citirani u tekstu rada i označeni brojevima po redosledu njihovog navođenja.
Diskusija
Diskusija treba da bude koncizna, jasna i da predstavlja tumačenje i poređenje rezultata studije sa relevantnim studijama koje su objavljene u domaćoj i međunarodnoj literaturi. U poglavlju Diskusija potrebno je naglasiti da li su postavljene hipoteze potvrđene ili nisu, kao i istaknuti značaj i nedostatke istraživanja.
Zaključak
Zaključci moraju proisteći isključivo iz rezultata istraživanja rada; treba izbegavati uopštene i nepotrebne zaključke. Zaključci koji su navedeni u tekstu rada moraju biti u saglasnosti sa zaključcima iz Sažetka.
4. LITERATURA
Potrebno je da se literatura numeriše arapskim brojevima redosledom kojim je u tekstu navedena u parentezama; izbegavati nepotrebno velik broj navoda literature. Časopise bi trebalo navoditi u skraćenom obliku koji se koristi u Index Medicus (http://www.nlm.nih.gov/tsd/serials/lji.html). Pri citiranju literature koristiti Vankuverski sistem. Potrebno je da se navedu svi autori rada, osim ukoliko je broj autora veći od šest. U tom slučaju napisati imena prvih šest autora praćeno sa et al.
Primeri pravilnog navođenja literature nalaze se u nastavku.
Radovi u časopisima
* Standardni rad
Ginsberg JS, Bates SM. Management of venous thromboembolism during pregnancy. J Thromb Haemost 2003;1:1435-42.
* Organizacija kao autor
Diabetes Prevention Program Research Group. Hypertension, insulin, and proinsulin in participants with impaired glucose tolerance. Hypertension 2002;40(5):679-86.
* Bez autora
21st century heart solution may have a sting in the tail. BMJ. 2002;325(7357):184.
* Volumen sa suplementom
Magni F, Rossoni G, Berti F. BN-52021 protects guinea pig from heart anaphylaxix. Pharmacol Res Commun 1988;20 Suppl 5:75-8.
* Sveska sa suplementom
Gardos G, Cole JO, Haskell D, Marby D, Pame SS, Moore P. The natural history of tardive dyskinesia. J Clin Psychopharmacol 1988;8(4 Suppl):31S-37S.
* Sažetak u časopisu
Fuhrman SA, Joiner KA. Binding of the third component of complement C3 by Toxoplasma gondi [abstract]. Clin Res 1987;35:475A.
Knjige i druge monografije
* Jedan ili više autora
Murray PR, Rosenthal KS, Kobayashi GS, Pfaller MA. Medical microbiology. 4th ed. St. Louis: Mosby; 2002.
* Urednik (urednici) kao autor (autori)
Danset J, Colombani J, eds. Histocompatibility testing 1972. Copenhagen: Munksgaard, 1973:12-8.
* Poglavlje u knjizi
Weinstein L, Shwartz MN. Pathologic properties of invading microorganisms. In: Soderman WA Jr, Soderman WA, eds. Pathologic physiology: mechanisms of disease. Philadelphia: Saunders; 1974. p. 457-72.
* Zbornik radova sa kongresa
Christensen S, Oppacher F. An analysis of Koza’s computational effort statistic for genetic programming. In: Foster JA, Lutton E, Miller J, Ryan C, Tettamanzi AG, editors. Genetic programming. EuroGP 2002: Proceedings of the 5th European Conference on Genetic Programming; 2002 Apr 3-5; Kinsdale, Ireland. Berlin: Springer; 2002. p. 182-91.
* Disertacija
Borkowski MM. Infant sleep and feeding: a telephone survey of Hispanic Americans [dissertation]. Mount Pleasant (MI): Central Michigan University; 2002.
Elektronski materijal
* Članak iz časopisa u elektronskom formatu
Abood S. Quality improvement initiative in nursing homes: the ANA acts in an advisory role. Am J Nurs [Internet]. 2002 Jun [cited 2002 Aug 12];102(6):[about 1 p.]. Available from: http://www.nursingworld.org/AJN/2002/june/Wawatch.htmArticle
* Monografija u elektronskom formatu
CDI, clinical dermatology illustrated [monograph on CD-ROM]. Reevs JRT, Maibach H. CMEA Multimedia Group, producers. 2nd ed. Version 2.0. San Diego:CMEA;1995.
* Kompjuterska datoteka
Hemodynamics III: the ups and downs of hemodynamics [computer program]. Version 2.2. Orlando (FL): Computerized Educational Systems; 1993.
5. PRILOZI (tabele, grafikoni, sheme i slike)
BROJ PRILOGA NE SME BITI VEĆI OD ŠEST!
Tabele, grafikoni, sheme i slike se postavljaju kao posebni dokumenti.
– Tabele i grafikone bi trebalo pripremiti u formatu koji je kompatibilan programu u kojem je napisan tekst rada. Slike bi trebalo poslati u jednom od sledećih oblika: JPG, GIF, TIFF, EPS.
– Svaki prilog mora biti obeležen arapskim brojem prema redosledu po kojem se navodi u tekstu rada.
– Naslovi, tekst u tabelama, grafikonima, shemama i legende slika bi trebalo da budu napisani na srpskom i engleskom jeziku.
– Nestandardne priloge označiti u fusnoti uz korišćenje sledećih simbola: *, †, ‡, §, | |, ¶, **, † †, ‡ ‡ .
– U legendi slika trebalo bi napisati korišćeno uveličanje okulara i objektiva mikroskopa. Svaka fotografija treba da ima vidljivu skalu.
– Ako su tabele, grafikoni, sheme ili slike već objavljene, navesti originalni izvor i priložiti pisano odobrenje autora za njihovo korišćenje.
– Svi prilozi će biti štampani kao crno-bele slike. Ukoliko autori žele da se prilozi štampaju u boji, obavezno treba da plate dodatne troškove.
6. DODATNE OBAVEZE
Autori i svi koautori rada obavezno treba da plate godišnju pretplatu za časopis Medicinski pregled. U protivnom, rad neće biti štampan u Časopisu.