Kvalitet komunikacije i kvalitet života osoba sa afazijom i dizartrijom usled moždanog udara

Sažetak

Uvod. Afazija i dizartrija ostaju kao trajne posledice moždanog udara kod mnogih pacijenata. Ovi poremećaji značajno remete funkcionisanje osobe u svakodnevnom životu. Cilj ovog rada je utvrđivanje kvaliteta komunikacije i kvaliteta života kod pacijenata sa afazijom i dizartrijom.

Materijal i metode. Kliničku grupu činilo je 25 ispitanika sa afazijom i 20 ispitanika sa dizartrijom usled moždanog udara. U kontrolnu grupu uključeno je 15 ispitanika sa moždanim udarom bez poremećaja govora i jezika i 15 neurološki zdravih govornika. Za procenu kvaliteta komunikacije primenjena je Skala kvaliteta komunikacionog života. Primenom ove skale dobijaju se informacije o uticaju govornih i jezičkih poremećaja na sposobnost komunikacije pojedinca i kvalitet života uopšte. Skala se sastoji od osamnaest tvrdnji koje ispitanici vrednuju ocenom od jedan do pet.

Rezultati. Ispitanici sa afazijom i dizartrijom imaju značajno niži kvalitet komunikacije u poređenju sa osobama sa moždanim udarom očuvanih govornih i jezičkih funkcija i neurološki zdravim govornicima. Težina jezičkog i govornog poremećaja se pokazala značajnim faktorom u određivanju kvaliteta komunikacije. Utvrđeno je da pacijenti sa težim formama afazije i dizartrije imaju značajno niži skor na Skali kvaliteta komunikativnog života u odnosu na pacijente sa lakšim formama. Takođe je pokazano da pacijenti sa flacidnom dizartrijom imaju najlošiji kvalitet komunikacije u grupi ispitanika sa dizartrijom.

Zaključak. Afazija i dizartrija nakon moždanog udara znatno narušavaju kvalitet komunikacije i kvalitet života pogođenih osoba.