Nivoi kalcijuma i magnezijuma kod pacijenata sa primarnim hipotireoidizmom

Sažetak

Uvod. Znanje o učestalosti Hašimotovog tireoiditisa u opštoj populaciji, kao i razumevanje potencijalnih posledica uzrokovanih promenama u koncentracijama kalcijuma i magnezijuma, inspirisalo je ideju za ovo istraživanje. Cilj našeg istraživanja bilo je upoređivanje nivoa kalcijuma i magnezijuma između pacijenata sa novodijagnostikovanim hipotireoidizmom i pacijenata na tireosupstitucionoj terapiji.

Materijal i metode. Naše istraživanje obuhvatilo je tri grupe: pacijente sa novodijagnostikovanim hipotireoidizmom, pacijente sa
hipotireoidizmom na tireosupstitucionoj terapiji i kontrolnu grupu eutireoidnih pacijenata, uparenih po uzrastu i polu. Merili smo koncentracije slobodnog trijodotironina, slobodnog tiroksina, tireostimulišućeg hormona, antitela na tireoidnu peroksidazu, antitela na tiroglobulin, ukupnog kalcijuma, jonizovanog kalcijuma, magnezijuma i fosfora kod svih učesnika.

Rezultati. Ustanovili smo statistički značajno niže nivoe slobodnog trijodotironina, slobodnog tiroksina, kalcijuma i magnezijuma, kao i statistički značajno više nivoe tireostimulišućeg hormona kod pacijenata sa novodijagnostikovanim hipotireoidizmom u poređenju sa pacijentima na tireosupstitucionoj terapiji i eutireoidnim učesnicima (p < 0,01 za sva poređenja). Dodatno, nivoi ukupnog i jonskog kalcijuma, kao i nivo magnezijuma bili su u negativnoj korelaciji sa nivoima tireostimulišućeg hormona (p < 0,05 za sva merenja) i pozitivnoj korelaciji sa nivoima slobodnog trijodotironina i slobodnog tiroksina (p < 0,05 za sva merenja) u grupi pacijenata sa novodijagnostikovanim hipotireozomom.

Zaključak. Povezanost nivoa magnezijuma i kalcijuma sa pokazateljima funkcije štitaste žlezde ističe važnost procene stanja ovih elemenata kod pacijenata sa primarnim hipotireoidizmom.