-
- Vrsta/tip rada: Originalni naučni rad
- PREGLEDAJTE RAD
- PREUZMITE RAD
-
- 46 pregleda
- 545 puta preuzet
Sažetak
Uvod. Leptospiroza je svetski rasprostranjena zoonoza koja se manifestuje različitom kliničkom slikom. Samo 10% obolelih razvija
tešku formu bolesti koja dovodi do multiorganske disfunkcije zbog čega je rana identifikacija visokorizičnih pacijenata veoma važna.
U tome nam mogu pomoći već postojeći, ali i noviji skoring sistemi. Stoga je cilj našeg rada bio da uporedimo efikasnost različitih skoring sistema kao prediktore teškog oblika leptospiroze.
Materijal i metode. Retrospektivna studija je obuhvatila 45 pacijenata koji su podeljeni u dve grupe − na pacijente sa lakšim oblikom bolesti koji nisu zahtevali mere intenzivnog lečenja i na one sa teškim oblikom bolesti koji to jesu zahtevali. Upoređivani su demografski, klinički i laboratorijski parametri između ove dve grupe pacijenata. Međusobno su poređeni skoring sistemi kao prediktori težine kliničke slike obolelih od leptospiroze.
Rezultati. Jedanaest pacijenata (24,4%) razvilo je težak klinički oblik bolesti. Kod pacijenata koji su razvili težak oblik bolesti značajno su više vrednosti uree (p = 0,001), kreatinina (p = 0,007), ukupnog (p = 0,009) i direktnog bilirubina (p = 0,006), odnosno značajno su niže vrednosti hemoglobina (p = 0,00) i hematokrita (p = 0,00). Kao statistički najznačajniji prediktor težine kliničke slike obolelih od leptospiroze pokazao se The Sequential Organ Failure Assessment skor.
Zaključak. Iako se The Sequential Organ Failure Assessment skor pokazao kao najbolji prediktor težine kliničke slike obolelih od leptospiroze, QuickLepto skor i skoring sistem koji obuhvata tri kriterijuma – hipotenziju, oliguriju i respiratorne abnormalnosti imaju svoj praktični značaj s obzirom da su bazirani na kliničkim kriterijumima koji se mogu oceniti pri samom prijemu bolesnika na lečenje