-
- Vrsta/tip rada: Originalni naučni rad
- PREGLEDAJTE RAD
- PREUZMITE RAD
-
- 33 pregleda
- 1106 puta preuzet
Sažetak
Uvod. Trudnoće u adolescentnom periodu utiču na dobrobit mladih majki, njihovih beba i opšte populacije. One predstavljaju globalni javnozdravstveni problem povezan sa višestrukim posledicama. Cilj rada je da se izvrši uvid u prevalenciju trudnoća i ishode porođaja adolescentkinja, kao i njihove novorođenčadi.
Materijal i metode. Retrospektivna, deskriptivna studija adolescentnih majki koje su porođene u periodu od 1. januara 2020. do 31. decembra 2020. godine na Klinici za ginekologiju i akušerstvo. Antropometrijski parametri, broj i način porođaja, težina novorođenčeta i podaci o komplikacijama povezanim sa trudnoćom i porođajem prikupljeni su iz medicinske dokumentacije i statistički analizirani.
Rezultati. Ukupno je bilo 174 adolescentkinje (13−19 godina). Većina njih su bile prvorotke iz vanbračne zajednice. Verifikovane su četiri spontane blizanačke trudnoće. Nije bilo razlike u antropometrijskim merama mlađih (< 15 godina) i starijih (16−19) adolescentkinja. Karlične mere nisu uticale na način porođaja, ali je duži period hospitalizacije primećen kod mlađih adolescentkinja i onih sa manjim karličnim merama. Porođaj je uglavnom završen vaginalno. Utvrđeno je da su carskim rezom rođena deca sa značajno manjom telesnom masom i dužinom. Nisu verifikovane značajnije komplikacije, sporadično je uočen veći postpartalni gubitak krvi, kao i pacijentkinje sa anemijom u puerperijumu.
Zaključak. Broj trudnoća i porođaja u adolescentnom uzrastu je u padu, ali i dalje predstavlja veliki problem i rizik. Adekvatno razvijena antenatalna i perinatalna zaštita i promocija reproduktivnog zdravlja u okviru obrazovnog i zdravstvenog sistema bi dovela do daljeg pada stope trudnoća, ali i obezbedila optimalne uslove za uredan tok trudnoće i porođaja adolescentkinja.