Redak slučaj jednolisne mitralne valvule dijagnostikovan kompjuterizovanom tomografijom

Sažetak

Uvod. Kongenitalne malformacije mitralne valvule predstavljaju širok spektar lezija, sa incidencijom od 0,4% među pacijentima sa kongenitalnom bolešću srca.

Prikaz slučaja. Pacijentkinja starosti 45 godina je primljena u našu ustanovu zbog verifikovanog mitralnog defekta ehokardiografskim pregledom, što je bilo praćeno oticanjem nogu i brzim zamaranjem. Od komorbiditeta navodi sistemski lupus. Pri prijemu kardiopulmonalno dekompenzovana, sa auskultatorno verifikovanim sistolnim šumom u predelu mitralne valvule, koji propagira put aksile. Transezofagealnim ehokardiografskim pregledom verifikovana je teška mitralna stenoza sa umerenom regurgitacijom, bez jasne vizualizacije dva kuspisa. Kompjuterizovanim tomografijom srca verifikovano je postojanje voluminoznijeg anteriornog mitralnog kuspisa, dok je posteriorni kuspis hipoplastičan, što se u dijastoli videlo kao oblik polumeseca (karakteristika jedno[1]lisne mitralne valvule). Načinjen je kontrolni transtorakalni ehokardiografski pregled gde je evidentirana progresija mitralne regurgitacije, sa cirkularnim perikardnim izlivom, zbog čega je načinjena perikardiocenteza, ali usled dalje hemodinamičke nestabilnosti indikovana je urgentna hirurška zamena mitralne valvule. Kardiohirurška intervencija je protekla bez komplikacija, ali je neposredno postoperativno registrovana akutizacija bubrežne slabosti, zbog čega je načinjena hemodijafiltracija u nekoliko navrata. Nakon kardiološke stabilizacije, pacijentkinja je premeštena na Kliniku za nefrologiju radi daljeg tretmana bubrežne insuficijencije i sistemskog lupusa.

Zaključak. Krucijalno je naglasiti značaj multidisciplinarnog pristupa kod svakog pacijenta, sa posebnim skretanjem pažnje na imidžing dijagnostiku kao definitivnu dijagnostičku metodu za uspostavljanje dijagnoze kongenitalne bolesti srca.