-
- Vrsta/tip rada: Seminar za lekare u praksi
- PREGLEDAJTE RAD
- PREUZMITE RAD
-
- 42 pregleda
- 634 puta preuzet
Sažetak
Uvod. Slabost je stanje koje se karakteriše smanjenom fiziološkom rezervom i povećanom osetljivošću na stresore, što dovodi do
povećanog rizika od loših zdravstvenih ishoda, invaliditeta i smrti.
Merenje slabosti. Još uvek ne postoje standardizovane mere za procenu i kvantifikaciju slabosti, koje bi se svakodnevno koristile u kliničkoj praksi. Slabost se pokazala kao nezavisni faktor rizika za predviđanje neželjenih postoperativnih ishoda kod pacijenata koji su podvrgnuti velikim hirurškim zahvatima, uključujući opšte, kolorektalne, onkološke, kardijalne i urološke procedure. Većina studija koje analiziraju uticaj slabosti na postoperativne ishode koriste modifikovani indeks slabosti.
Slabost u vaskularnoj hirurgiji. Procenjeno je da je oko 39% pacijenata koji su podvrgnuti vaskularnoj hirurgiji slabo. Slabi pacijenti imaju oko tri puta veći rizik od komplikacija, kao što su postoperativni infarkt miokarda, moždani udar, progresivna bubrežna insuficijencija i otkazivanje grafta, proteze ili flapa. Rezultati studija ukazuju na veći postoperativni mortalitet posle različitih vaskularnih intervencija, kod kojih je veća vrednost modifikovanog indeksa slabosti. Tokom preoperativne pripreme, procena slabosti predstavlja težak zadatak za anesteziologa i hirurga.
Zaključak. Identifikacija slabog pacijenta preoperativno u vaskularnoj hirurgiji je izuzetno važna, zbog godina starosti i brojnih komorbiditeta ove grupe pacijenata. Na taj način se može optimizovati preoperativno stanje pacijenta i napraviti bolji plan lečenja, sa ciljem smanjenja broja komplikacija, kao i mortaliteta.