Analiza prediktora za nastanak simptoma gubitka čula mirisa i ukusa i njihov značaj kod COVID-19 bolesti

Sažetak

Uvod. COVID-19 se definiše kao infektivna bolest uzrokovana virusom korona. Bolest se manifestuje mnogobrojnim simptomima, među kojima se nalaze gubitak čula mirisa i/ili ukusa. Patogeneza nastanka ovih simptoma nije u potpunosti razjašnjena, ali se smatra da nastaju delovanjem virusa na angiotenzinske receptore, prisutne u sluznici respiratornog trakta i usne duplje. Nakon preležane bolesti, može se javiti i tzv. postkovid sindrom koji obuhvata različite dugotrajnije simptome. Cilj rada podrazumevao je određivanje prediktora za nastanak simptoma gubitka čula mirisa i ukusa u toku COVID-19 bolesti i analiziranje njihovog uticaja na ishod bolesti i njihovu povezanost sa konstitucionalnim obeležjima ispitanika.

Materijal i metode. Istraživanje je sprovedeno putem online upitnika na ukupno 194 ispitanika koji su preležali COVID-19, od kojih je 150 imalo simptome gubitka čula mirisa i/ili ukusa, a 44 nije. Kreirane su dve verzije upitnika koje su dostavljane ispitanicima nakon prethodnog intervjuisanja o prisustvu ili odsustvu navedenih simptoma, tokom januara i februara 2022. godine.

Rezultati. Značajni prediktori za nastanak gubitka čula su: profesija koja podrazumeva rad sa ljudima, nekonzumiranje cigareta, odsustvo alergija i prisustvo blage respiratorne infekcije više od jedanput godišnje. Prisustvo simptoma gubitka čula ne znači nužno i blažu kliničku sliku bolesti. Postkovid simptomi (gastrointestinalni, kardiovaskularni, kožne promene i reaktivacija herpes simpleks virusa), značajno češće su se javljali u grupi ispitanika koja je imala simptome gubitka čula mirisa i/ili ukusa.

Zaključak. Postoje prediktori za nastanak simptoma gubitka čula mirisa i/ili ukusa, ali oni ne predstavljaju garanciju za povoljniji ishod bolesti. Postkovid sindrom može imati različite oblike kod različitih grupa ispitanika.